1. DÖNEM ‘  PRATİK MATEMATİK ATÖLYE ÇALIŞMASI ‘ ÖĞRENCİ VE ÖĞRETMEN GÖRÜŞLERİ

Pratik Matematik dersinde Vücudumuz konusu işlenmiştir. Ders toplam 2 ders saati (80 dk) sürmüştür. Vücudumuz konusu işlenirken öğrencilerle beyin fırtınası yapılmış, simetri konusuna giriş yapılmıştır. Etkinlik kağıdı yaptırılmıştır. Daha sonra çocuklara Vücudumuz’daki Altın Oran’dan çok az bahsedilip video izletilmiştir. Son olarak iskelet üstünde Vücudumuzun bölümleri anlatılmış ve çocuklarla öğrendiklerini pekiştirmek için etkinlik sayfası yaptırılmış ve oyun oynatılmıştır.

Dilek Kaya 2A Sınıf Öğretmeni

 

Öğrenci Görüşleri:

Ayşe Ekin Gümüş : Ders çok güzel geçti. Altın Oranı öğrendiğim için o dersi çok sevdim. Vücudumuz hakkında bulmaca çözdük. Vücudumuzun üç bölümü olduğunu öğrendim.

Melih Koray : Ders çok eğlenceli geçti. Altın oranı öğrendik. Her yerde matematikle karşılaştığımızı öğretmenimiz öğretti. Film izledik. Vücudumuzun bölümlerini öğrendik.

 

Derste Vücudumuz konusu işlenmiştir. Ders 2 ders saati sürmüştür. Derste çeşitli teknikler kullanılarak (beyin fırtınası…) başlanmıştır. Simetri konusuna da giriş yapıldı. Sezdirilerek ve etkinlikler yapıldı. Simetri konusunda.Daha sonra çocuklara Vücudumuzda Altın Oran’dan bahsedip bu konu ile ilgili video izletilmiştir. Dersin sonunda iskelet üzerinde Vücudumuzun bölümlerini anlatıp oyun oynatılmıştır ve etkinlik sayfası yapılmıştır.

Hülya Ayten   2B Sınıf Öğretmeni

Ders çok güzeldi. Öğretmende çok tatlıydı derste vücudumuzdaki organları öğrendik. Öğretmen çok güzel böyle tane tane ders anlatıyor ve bende bundan çok memnun oluyordum. Derste aynı zaman dada oyun oynadık. Benimde en sevdiğim şey en sonda oynadığımız zilli oyundu. Sadece bazı şeyler zor olduğu için zorlandım.

Rana Çakıroğlu 2B / 59

Asya Lara Erken 2B/196

Bize çok ama çok bilgi öğrettiniz. Kemiklerimizi kemikler uzun, kısa olduğunu söylediniz. Sadece Matematik değil, eğlence, oyun, sevgi, bilgilerde öğrettiniz. Benim hayatımda en güzel andı. Umarım bir daha görüşürüz…Sevgiler Lara

         Biz bekliyoruz ki, günlük hayatımız her zaman Matematikle bir bütündür. Asla birbirinden ayrılmaz ve ayrılamaz.        

         Pratik Matematik Dersi uygulamalarında öğrenciler:

         Problem çözümünde akıl yürütmeyi, sorun çözmeyi, strateji geliştirmeyi en önemlisi ekip ruhu ile çalışmayı ve birlikte başarmanın öğrencilerin üzerindeki mutluluğunu gözlemledim.

         Umuyorum tüm öğrenciler neden matematik öğreniyoruz? Sorusuna cevap bulabilmişlerdir.

          Çalışmalar etkili ve başarılıydı.

Fazilet Kubilay    3A/Sınıf Öğretmeni

 

Pratik Matematik Etkinliği:

         Etkinlik çok güzeldi. Geometrik şekilleri ve uzunlukları işledik. Etkinlikler çok güzel, oyunlar eğlenceliydi. Hem eğlendik hem öğrendik. Öğretmenime bu dersi eğlenceli kıldığı için çok teşekkür ederim. Umarım kısa süre sonra tekrar pratik matematik etkinliği yaparız.Öğretmenimi çok seviyorum.

 3/A Yağmur Topcu

Pratik Matematik:

         Etkinlikleri çok sevdim. Eğlenceliydi. Uzunlukları öğrendik.Geometrik cisimlerle oyunlar oynadık. Oyunlarda hem eğlendik hem öğrendik. Küçük yarışmalar da yaptık. Bir dahaki dersi sabırsızlıkla bekliyorum. Öğretmenime çok teşekkür ederim. Etkinlikler güzel, oyunlar eğlenceliydi. Öğretmenimi çok seviyorum.

3/A Sandra Altınışık

Pratik Matematik Etkinliği:

        Bu etkinlikte hem eğlendim hem öğrendim. Öğretmenime bu etkinliği eğlenceli kıldığı için teşekkür ederim. Bu etkinlik Matematikle ilgili ilgi alanlarımı daha çok geliştirdi. Umarım hayatımdan hiç eksilmesin Matematik. Eskiden Matematik dersini hiç sevmezdim. Ama şimdi bayılıyorum. Matematik dersinin neden Atatürk’ün en sevdiği ders olduğunu şimdi anladım. Umarım hayatta hep benimle olursun Matematik.                3/A Zeynep Eyüboğlu

 

Pratik Matematik Dersi:

       Etkinliği çok beğendim. Oyunlar oynadık. Uzunluklarla alakalı oyun oynadık. Geometri şekillerini öğrendik. Yarışma yaptık. Etkinlikler yaptık. Yönleri öğrendik. Öğretmenimizi çok sevdim. Öğretmenimiz Matematik dersini eğlenceli, pratik ve kolay yaptı.

3A/Ege Tanaydın

       Pratik Matematik dersi, farklı düşünme ve çözüm yollarını beyin fırtınası yolu ile buldurma çalışmaları ile başlandı. Grup oyunları ile ders işlendi. Verilen iki resim üzerinde farklılıklar beyin fırtınası ile bulduruldu. Grup üyelerine verilen görevlerine göre farklı stratejiler geliştirmeleri istendi. Bu çalışma sırasında gruplar arasındaki farklılıklar gözlemlendi. Öğrencilerin düşünme ve uygulama becerilerinin geliştiği görüldü.

 Aysun GÜVENTEPE    4/A Sınıf Öğretmeni

4 A Sınıfı Öğrencilerin Ortak Görüşü:

      Bizler 4A nın öğrencileri olarak, farklı düşünme ve çözüm yolları buldurma çalışmalarını keyifle yaptık, eğlendik. Küplerle, değişik renklerdeki geometrik şekilleri doğru yerlere yerleştirme ve belli bir düzene göre eşleştirme yaptık. Şekillerle oyun şeklinde problem çözdük. Matematik dersi oyun dersi gibi çok çabuk geçti.

 

4B/Konu:Problem Çözümü Öğrencilerin Görüşü:

       2 beyin fırtınasını şekillerine göre çözdük.

* 9 birim kareli bir alanda değişik renkteki şekillerle verilen ipuçlarına göre alana şekilleri yerleştirdik.

*Boncuklarla 9 birim kareden oluşan bir Zeka Oyunu oynadık. Kare üzerindeki 81 çukura verilen yönergelere göre boncukları karşı takımın hamlesine göre yerleştirdik.

Öğrenciler verilen yönergelere göre beyin fırtınası yaptılar. Doğru şekli buldular. Problem çözümünde farklı stratejileri kullanma, geliştirme yaptılar. Düşünme, sorgulama, karar verme becerilerinin geliştiğini gördüm.

 

Enise AKAY   4/B Sınıf Öğretmeni