İlkokul Haberler
  

#CodeWeek
5-20 Ekim 2019 tarihleri arasında Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi kapsamında Europe Code Week etkinliğine katılımımızı gerçekleştirerek, sertifikamızı aldık.

 

 

Tarih, 28 Ekim 1923. Çankaya’da bir grup milletvekilli toplanmıştı. Mustafa Kemal, o gece suskundu, konuşmalara pek katılmıyordu. Bu akşamki gündemi sofrada bulunan Latife Hanım ve İsmet Paşa biliyorlardı. Mustafa Kemal, niyetlerini, eşine anlattığında, Latife Hanım, yemeğin akşam yaşanacak olayların şanına yakışır olmasına özen göstermişti.

Mustafa Kemal, o akşam sofrada güçlü bir nefes aldıktan sonra, şunları söyledi.

 

“BEYLER! YARIN CUMHURİYETİ İLAN EDECEĞİZ. BUNDAN BÖYLE TÜRKİYE HÜKÜMETİ’NİN İDARE ŞEKLİ CUMHURİYETTİR. BUNU ANA YASAMIZA, YARINKİ MECLİS TOPLANTISINDA KOYDURACAĞIZ”

ERTESİ GÜN 29 EKİM 1923’te TBMM, CUMHURİYETİ Oybirliği ile kabul etti. Gizli Oylama sonucu Mustafa Kemal, Cumhuriyetin birinci Cumhurbaşkanı oldu.

Sayın Velimiz,

                Bizler Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere emanet ettiği Cumhuriyet’e sonsuza dek sahip çıkacak, yaşayacak ve yaşatacağız.

Bu sorumluluk bizlerin olduğu gibi sizlerinde.

                Bu bilinç doğrultusunda amacımız, kutlama etkinleri ile tarihi önemi öğrencilerimize aktarmak ve bayram coşkusunu yaşatabilmektir.

                Okulumuzdaki etkinlikler 24 Ekim günü başlayacaktır. Etkinlikler sınıf seviyelerine göre farklılık gösterecektir.

                29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Etkinliklerimiz

1 A      ---SONSUZA

1 B      ---ÇANAKKALE GEÇİLMEZ

4 A /B -- İZMİR MARŞI (İŞARETDİLİ)

5 A------ ANILAR

6 B------ SÖZ KOROSU

7 A/B---- KORO

----KURUCULARIMIZA, ANAOKULU VE LİSE MÜDÜRLERİNE ZİYARET

7B-----DIŞ BASINDA CUMHURİYET

3AB -----İNGİLİZCE –ALMANCA ŞARKI

-----BAYRAK DAĞITIMI

-----CUMHURİYET MESAJ AĞACI

1 B ---- BAYRAM TEBRİĞİ ETKİNLİĞİ 

-----PANO ÇALIŞMALARI

----8.SINIFLAR ARASI KOMPOZİSYON YARIŞMASI-ÖDÜL TÖRENİ              

29 Ekim 2019 Resmi Tören Salı günü okulumuz konferans salonunda 10:30’da yapılacaktır.

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN!

 

                                       Berrin NALCI

                                                           Özel Doğan İlkokulu / Ortaokulu Müdürü

 

 MATBEG, öğrencilerin birer “yaratıcı problem çözücü” olmalarını sağlamak amacıyla geliştirilen ve içerisinde her sınıf düzeyine göre ayrı ayrı, farklı türde ve sayıda sıra-dışı problemlerin bulunduğu, ilk ve ortaokul düzeyi için geliştirilmiş bir uygulamadır.
FENBEG, fen okuryazarılığını ölçmek amacı ile daha çok üst düzey düşünme becerilerine odaklanan ve Fen ve Teknoloji dersi kazanımları üzerine kurulan farklı ve özgün sorulardan oluşturulmuş bir sınav uygulamasıdır. Bu şekilde öğrenciyi çok yönlü ve çok boyutlu ölçme ve geri bildirim verme imkanı sunmaktadır.

BAŞVURULAR:

ilkokul 3.4. Sınıf öğrencilerimiz sınıf öğretmenine , ortaokul öğrencilerimiz Fen ve matematik öğretmenlerine başvuru yapabilirler.
 

Rehberlik servisinin düzenlemiş olduğu 2. Sınıf öğrencilerine yönelik REKORLAR etkinliği nedeniyle 30 Eylül-4 Ekim tarihleri arasında tüm ilkokul öğrencilerimizin dikkatini çekecek Rıfat Batur’un kitaplarının bulunacağı stand açılacaktır.

 
 
 

Yaratıcı mısın ? Herkes ünlü bir sanatçı, yazar, şair veya müzisyen olamazken, herkesin içeride saklanmış bazı yaratıcılıkları vardır, sadece dışarı çıkmayı beklemektedir.

Öğrenci Vashti'nin,  Peter H. Reynolds'un ünlü resim kitabı The Dot'un sayfalarında öğrendiği şey budur. İlk başta, Vashti çizmeyeceğine inanıyor. Öğretmeni onu "bir iz bırakıp nereye götüreceğini" gösteriyor.

Bir sınıftaki bu basit girişim, Uluslararası Nokta Günü haline geldi. Her yıl 15 Eylül'de , dünya çapında binlerce derslikteki bir milyon veya daha fazla öğretmen ve öğrenci, yaratıcılık, cesaret ve işbirliğinin dünya çapında kutlanmasına katılıyor.

1A ve 1B sınıflarımız , Bilişim Teknolojileri dersindeki çalışmaları ile dünyadaki milyonlarca öğrencinin katıldığı etkinliğin bir parçası oldular.

 

 

 

 
 
 

 

 

Çocuklarımız uzun ve hayat boyu devam edecek bir yola başlıyorlar. Bu yolda nelerle karşılaşacaklarını, ellerinde nasıl araçlar olduğunu ve hangi duraklara uğrayacaklarını henüz bilmiyorlar. Bu yola çıkarken yanlarında hep onlar için en iyiyi düşünen siz ebeveynleri ile birlikte okulda öğretmenleri olacak. Bu sebeple de bu yıl öğrencilerin yaşayabilecekleri bazı değişimlerle ilgili bilgi vermek istedik. Keyifle okumanız dileğiyle...

Birçok çocuk için 1. sınıfın anlamı değişikliklere alışmak, uyum becerilerinin artması demektir. Bu daha büyük bir okula gitmeyi, servise binmeyi, yarı zamanlı programdan tam zamanlı programa geçişi, sorumluluk almayı ve akademik beklentileri karşılamayı içerir. Aynı zamanda, bir sırada oturma zorunluluğunu ve daha büyük çocuklarla birlikte olmayı, problemler karşısında çözüm geliştirmeyi de gerektirir. En önemli gelişmelerden biri ise, yeni öğretmen ve arkadaşlarla tanışmaktır.

Okula başlamak; ruhsal açıdan bağımsızlaşmayı, karşı çıkmayı, büyümeyi ve yaşam boyu öğrenmeye karşı geliştirilen yaklaşımları da içerir. Çocuğun ilk deneyimlerini yaşadığı 1.sınıf onun bütün okul hayatı boyunca “okul ve eğitim” kavramlarını nasıl algılayacağını belirlemektedir.

Bu dönem, “bağımsızlığa yönelen ikinci adım”, “sosyal benliği keşfetme” aşaması olarak da adlandırılır. Çocuk sosyal bir varlık olarak toplum içinde yer almaya başlar ve diğer bireylerle arasındaki ortak yönlerin ve farklılıkların daha çok farkına varır.

Çocuklar için bu yıl bir gruba dahil olma-olamama, diğerinin niyetini anlama-anlayamama, dengeli arkadaşlık ilişkileri oluşturabilme önemli bir mesele olacaktır. Kendini ifade edebilme, grupta var olabilme, zorlayıcı ilişkilerle baş edebilme becerilerini bu yaşlarda öğrenmeye başlayacaklar.

Okul yılları çocukların yaşam becerilerini geliştirdikleri ve deneyimledikleri bir ortam sunar. Bu ortamdan en sağlıklı şekilde faydalanabilmeleri için bir parça geride durmak, müdahale etmemek, izlemek fakat gerektiğinde öğretmene ve/veya rehber öğretmene bilgi vermek çocuk için hareket ve öğrenme ortamı sağlar.

Rehber Öğretmen

Eda YILDIZ