Kayıt Bilgilendirme Mayıs

 


 

2020 Özel Doğan İlkokulu 4. Sınıflarımız Bursluluk Sınav Sonuçları

 

 

 


REHBERLİK SERVİSİKORONAVİRÜS SÜRECİNDE NELER YAPILMALIDIR?
Salgın hastalık tehdidi gibi zorlu bir yaşam olayı karşısında çocuklar, herkes gibi kendilerini güvende hissetmek ve her şeyin kontrol altında olduğu bilmek ister. Bu yüzden, korona virüs riskinin çocuklar üzerindeki olumsuz psikolojik etkilerini azaltmak ve çocukların psikolojik sağlamlığını artırmak ebeveynler için oldukça önemlidir.
1. Bilgi edinin: Bir salgın hastalık hakkında hem kendiniz hem de çocuklarınız için doğru kaynaklardan bilgi edinmek gerekmektedir. Korona virüs riskinden korunmak için yetkili kişi ve kurumların uyarıları dikkate alınmalı ve önerilerine uymak gerekmektedir. 2. Dinleyin: Çocuklar için yapılabilecek en iyi ve en anlamlı olan şey onları dinlemenizdir. Çocuğunuzu endişelendiren, stres yaşamasına neden olan şeyler hakkında onu dinleyip karşılıklı sohbet etmek onun yaşadığı zorlu süreci atlatmasının en sağlıklı yoludur. Ayrıca konuyla ilgili çocuğunuzun duymuş olabileceği yanlış bilgiler varsa onu düzeltebilme imkanı bulabilirsiniz. 3. Size soru sormasına izin verin. Çocuğunuzla sohbet ederken size merak ettiği şeyleri sormasına izin verin. Soruların yanıtlarını verirken gerçeğe uygun, somut, içten ve kısa cevaplar vermeye çalışın. Ayrıca cevabını bilmediğiniz bir soruyla karşılaştığınızda panik olmayın, bilmiyorum diye geçiştirmek yerine bu sorunun cevabını en kısa zamanda öğrenip kendisine açıklayacağınızı söyleyin. 4. Birlikte vakit geçirin. Çocukların psikolojik sağlamlıklarının korunması için onlarla birlikte güzel vakit geçirecek aktiviteler yapmak önemlidir. Birlikte yemek hazırlamak, çeşitli oyunlar oynamak, resim yapmak, zaman zaman masal, fıkra, hikaye anlatmak, birlikte eğlenceli bir film izlemek, sohbet etmek gibi çeşitli etkinliklerle ailede güven ve aidiyet duygusunu pekiştirmek önemlidir. 5. Güven verin: Gerçekçi bir şekilde güvende olduklarına dair konuşabilirsiniz. Çocukların bu konudaki şüphe ve endişelerini giderin. Hem sizin hem de diğer yetişkinlerin meydana gelebilecek olası tehlike ve risklerden onları korumak için gerekli önlemleri aldığınızı ve bundan sonra da almaya devam edeceğinizi hatırlatın.
Bu stresli dönemin ve yaşadıkları duyguların geçici olduğunu, yaşamın bir süre sonra normale döneceğini belirtin. Korona virüs ile ilgili haberler ya da çevrenizde olup bitenler hakkında çocuğunuzla sakin bir ses tonuyla konuşun ve aşırı kaygılı ya da üzgün görünmemeye dikkat edin. Unutmayın ki çocuklar çok iyi gözlemcidirler ve sizin endişeli olup olmadığınızı kolayca anlarlar.

REHBER ÖĞRETMEN EDA YILDIZ

KAYNAK: https://orgm.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2020_03/21161548_brosur_cocuk_son.pdf