2017-2018

 

Çalışmanın dosyasına BURADAN bakabilirsiniz.

 

2017-2018 Eğitim öğretim yılının başlaması ile Eko Okul Projesi kapsamında çevre esnaflarına su tüketimi bilinci oluşturmak , farkındalık yaratmak ve işveren kurumların çalışanlarını da bilinçlendirmesini sağlamak amacıyla öğrencilerimiz tarafından anket çalışması yapılmıştı.

Bu çalışmamızın son basamağı olan anket sonuçlarının değerlendirilmesi ve veri analizi ile sunumunu da öğrencilerimiz bugün gerçekleştirdiler. Anket sonuçlarının yüzdelik değerlerini ve sorulara verilen cevapları bir daire grafiğinde gösterdiler. Böylelikle anket sorularına verilen yanıtları bir bütün olarak görmüş oldular.Sonuçları arkadaşlarıyla paylaşan öğrencilerimiz cevaplara verilen yüzdelik değerleri de paylaşarak kendi aralarında bu oranlardaki azlık veya çokluk sebeplerinin neler olabileceğini tartıştılar.

Bir yıl boyunca yapılan çalışmalar doğrultusunda öğrencilerimiz hem çevre esnaflarında su tüketimi bilinci oluşturdular hem de kendileri bu çalışmalar doğrultusunda daha bilinçli hale gelerek daha dikkatli su tüketiminde bulunmaya başladılar.

 
 

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım  dersinde GREEN SCREEN  Eko okullar SU temalı projemiz için hazırladık...
 

Hepimizin bildiği üzere dünyadaki sularımız neredeyse tükenmek üzere. Bunun için alınacak önlemlerden bir tanesi hidroelektirik santralledir.Bunun için Biz de 5. 6. Sınıflarımız ile hidro elektirik üretiminin su üzerindeki etkisini araştırdık. 
  

 

 

Fen bilimleri dersi ve eko okul etkinliğimiz olan Emaar akvaryum gezimizi sınıf öğretmenlerimiz eşliğinde 5A ve 5B sınıfı öğrencilerimizle nisan ayında gerçekleştirdik. Bu gezimiz ile;
1- Su ve kara canlılarının yaşam alanlarını, buralara adaptasyonlarını, hayatta kalma taktiklerini öğrendik.
2- Dünya’nın en büyük sürüngenlerinden Kral Timsah, Türkiye’nin ilk ve tek sualtı hayvanat bahçesinde Humboldt penguenleri,dev su fareleri, Asya su samurlarıyla tanışma fırsatı yakaladık. 
3- Eko okullar etkinliğimiz için sudaki biyoçeşitliliği ve su yaşamını yerinde inceleyerek etkinliğimizi tamamladık.
 

Mart ayında “Su” temalı kompozisyon,şiir, öykü yazma etkinliğini 6B ve 7B sınıfı öğrencilerimizle gerçekleştirdik.

 
 

İlkokul öğrencilerimiz, “su” temalı eko okul çalışmarına “Suyuma Sahip Çıkıyorum” başlığı altında su canlıları maketleri hazırlayarak birbirinden renkli eserler meydana getirdiler.

 

 

  

Eko okul çalışmaları çerçevesinde " Su " ile ilgili deyimlerden yola çıkarak karikatür kitabımızı tamamladık. 

 

 
Eco-school Activities..
5A-5B Classes.
 

 
 
 

Sosyal bilgiler dersi öğretmenimiz mart ayındaki eko okul etkinliğimiz olan “tarihi ve doğal güzelliklere sahip çıkmalıyız”konulu sabah konuşmasını gerçekleştirdi. Denizlerimizin, İstanbul Boğazı’nın ve içme sularımızın temizliğinin önemini öğrencilerimizle paylaştı. 
 

Şubat ayında gerçekleştirdiğimiz sabah sunumu ile suyun boşa harcanmaması, Elektrik lambasının açık bırakılmaması, çöplerin uygun şekilde geri dönüşüme kazandırılması konusu öğrencilerimize hatırlatıldı.
 

The Happy Laughter of The Saved Water&&&
The Sad Cries of The Wasted Water.

 

 

 

 


 


 


 

KÜRESEL BAĞLAM : SU

KAZANIM 1: SUYUN CANLILAR İÇİN ÖNEMİNİ KAVRAR.

KAZANIM 2: SU iLE İLGİLİ DEYİMLERDEN YOLA ÇIKARAK, ANLAMI ÇİZGİLERLE YANSITIR.

AMAÇ: ÇALIŞMALARDAN OLUŞAN KARİKATÜR KİTABI HAZIRLAMAK- SUYUN ÖNEMİNİ KAVRAMAK/ KAVRATMAK  

 
 

3-A Sınıfı olan bizler su konulu etkinlik çalışması olarak kendi ellerimizle hazırlamış olduğumuz bardaklarımızla sergimizi açtık.Bir daha ki etkinlikte görüşmek üzere.

 
 

 İlkokul 1.2.3.ve 4. Sınıf öğrencilerimiz Görsel Sanatlar dersinde “Suda Yaşayan Canlılar” konulu çalışmalarını farklı tekniklerle hazırladılar. Suyun canlılar için önemini vurguladılar. 

 

 

 


 


 


 

İlkokul Zümresi olarak;

  • 2.sınıflar suyun elde edilmesine yönelik kuyu modeli geliştirdiler.
  • 3A Sınıfı bardak modeli yaptılar.
  • 3B Sınıfı origami ile gemi yaptılar.
  • 4.sınıflarda şifalı sular, kaplıcalar, içme suları, su yoluyla bulaşan hastalıklar, suyun korunmasıyla ilgili kurum ve kuruluşların işleyişi ile ilgili grup çalışması yapıldı. Posterlerle sergilendi.

 

 


 

5. ve 6. sınıf öğrencilerimiz ile Sosyal Bilgiler zümresi olarak İstanbul'a suyu getiren Mimar Sinan'ın 'SU' ile ilgili  yaptığı mimari eserleri araştırdık.
 

     Özel Doğan Ortaokulu olarak 2017-2018 eğitim öğretim yılı aralık ayında eko okul projesi kapsamında 7/A ve 6/A sınıfları ile ‘’SU’’ temalı yeni yıl kartları hazırladık. Kartlarımızı hazırlarken yaratıcılığımızı kullanıp hem çok eğlenceli resimler yaptık  hem de geçmişte kalan bir alışkanlığımız olan yeni yıl tebrik kartı hazırlamayı hatırlamış olduk. 

 

 
 

Ogrencilerimiz Eko okul projesi kapsamında çevre esnalarina uyguladiklari anket çalışmasının sonuçlarını hazırladılar. Bu Sonuçlari okulumuzdaki tüm öğrencilerle paylaşmak üzere panoda sergilediler.

    

Suyun canlılar için önemini, suyun kirliliğini, çevreye verdiği zararları, suyu tasarruflu kullanmanın önemini, arıtılarak geri dönüşümünü 2 filmle (animasyon ve bilgilendirici) izledik..4AB ‘nin suyun önemini içeren sloganlanlarını dinleyerek etkinliğimizi tamamladık.