2017-2018

Bu hafta 5.6.7. ve 8. Sınıf öğrencilerimiz MATEMATİK OYUNLARI ŞENLİĞİNDE hep birlikte hem eğlendiler hem de Matematiğin En eğlenceli yanlarını ortaya koydular. Pamuk şeker  ve kağıt helva ile şenliğin  en renkli yanlarını yaşarken , sihirbazlık gösterisi ve daha bir çok Matematik etkinlikleriyle de Matematiğin aslında ne kadar eğlenceli olduğunu anladılar.

 

 

 
 

Bu hafta 7. Sınıflarımız için uygulamalı matematik atölye etkinliği yapmak üzere      ‘’STEM İSTANBUL MATEMATİK ATÖLYE’’ ekibini davet ettik.

7. Sınıf öğrencilerimiz VERİ ANALİZİ ünitesine ait kazanımlarla ilişkili olarak Matematik atölye etkinliğini gerçekleştirdiler. Hem öğrendikleri konuyu tekrar ettiler hem de matematik derslerinde öğrendiklerini bir arada kullanabileceklerini keşfettiler ve oldukça keyifli vakit geçirdiler.

 

 

 

 

  

MATEMATİK ZÜMRESİ OLARAK BU HAFTA 5.6.7. VE 8. SINIF ÖĞRENCİLERİMİZ İÇİN SİNEMA GÜNÜ BELİRLEDİK VE BİR FİLM GÖSTERİSİ DÜZENLEDİK. ÖĞRENCİLERİMİZ ‘’ HER ÇOCUK ÖZELDİR - YERDEKİ YILDIZLAR ‘’ FİLMİNİ BÜYÜK BİR BEĞENİ İLE İZLEDİLER.
 

Tüm yıl boyunca 5. 6. 7. Ve 8. Sınıf öğrencilerimizin almış oldukları projeler okulumuzun kütüphane katında 28 Mayıs – 1Haziran tarihlerinde gün boyunca sergilenmek üzere hazırlandı.

Geometrik cisimler panoları , matematik saati tasarımları , olasılık konusu ile bağlantılı oyun tasarımları , Pisagor teoremini içeren görsel tasarımlar , dönüşüm geometrisi ile ilgili görsel tasarımlar, Geometrik şekiller yardımı ile maket yapımları ve matematik müfredatımızla bağlantılı daha bir çok projelerimiz bu sergide yer almıştır.

Öğrencilerimizin yapmış olduğu tüm çalışmalar bizler için değerli olup ,emek verdikleri bu  projelerini sergiliyoruz  ve projelerinde emeği olan tüm öğrencilerimizi kutluyoruz.

 
 

Açık Havada Eğitim Günü'nde ilkokul öğrencilerimiz sırayla bahçede okuma etkinliği yaptılar. Okudukları kitaptan ilgilerini en çok çeken paragrafı ve altın cümleleri seçip arkadaşlarıyla paylaştılar. 

 

 

 


 


 


 

 

 

 

7A ve 7B Sınıfları ile Bilişim Teknolojileri-Yazılım öğretmeni Esen Ersan Sevdim ve Bilim Uygulamaları öğretmeni Murat Önay rehberliğinde, öğrencilerimiz Arduino ve Ultrasonik Sensör ile ile oluşturduğumuz robotları kullanarak , bahçede doğa ve teknoloji ilişkisini deneyimlediler.

 

 

 

 

 

 

 

 
 

Chicken Cha Cha Cha – Ders 2

Bu derste aktiviteler, öğrencilerin işitsel hafıza becerilerini geliştirmeye yönelik olacaktır. Önceki dersinkonusunu tekrar ederek derse başlanır; Hafızanın önemi, hafızanın günlük yaşantımızda kullanımı vs. Birsonraki aktiviteseslere dayalı dört farklı hafıza oyunu seçeneği içerir. Hafıza stratejileri edindikçeöğrenciler her bir karta oyun esnasında yerlerini hatırlamada yardımcı olacak komik isimler takacaklar.Sonrasında öğrenciler ChickenCha-Cha-Cha oyununun kurallarını öğrenecekler ve tüm sınıfla bir demooyun oynayacaklar.
Bu dersin amacı:
• Nesnelerin özelliklerini algılama becerisi
• Benzerlikleri ve farklılıkları belirleme ve karşılaştırma becerisi
• Acelecilikle başa çıkma becerisi 
• Görsel ve işitsel bilgileri saklayıp kullanabilme becerisi
• Keşifçi tavrı geliştirme becerisigibi becerilerin geliştirilmesidir.
  

 
 

2017-2018 eğitim öğretim yılında öğrencilerimizle XIII. Uluslararası Mind Lab Olimpiyatlarına katıldık. Katılımlarından dolayı öğrencilerimizi tebrik ediyoruz.
  

 

Bilişim Teknolojileri dersinde 1A ve 1B sınıfları ile dijital resimlerimizi  anneler günü için hazırladık.
 

 

 
 

 

                                             

                                 

ÖZEL DOĞAN İLKÖĞRETİM OKULU

Sayın Velimiz,

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün gençlerimize ve bizlere emanet ettiği 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı 14-18 Mayıs haftasında yapılacak olan etkinliklerle kutlayacağız.

Kurtuluş Destanımızın mihenk taşı 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımızın anlam ve önemini gelecek nesillere aktarabilmek sizin ve bizim sorumluluğumuzda olduğunun bilincindeyiz.

Gerçek kurtuluşumuzun çıkış noktası olan bu bayramın tarihi önemini gençlerimize aktarmak amacıyla etkinlikler düzenledik. Derslerdeki anlatımlar dışında bayram coşkusunu  yaşatabilmeyi  düşündüğümüz etkinlikler teneffüs saatlerinde ve 14-18 Mayıs tarihlerinde yapılacaktır.

Etkinlikler sınıf seviyelerine göre ilgili zümreler ve sınıf öğretmenleri eşliğinde yapılacaktır.

*14 MAYIS

       -PAZARTESİ GÜNÜ SABAH TÖRENİNDE--6/A-B  - 7/A-B

        ATATÜRK’ÜN GENÇLİĞE HİTABESİ GENÇLİĞİN ATA’YA CEVABI

      - SAAT 12.30---BAHÇEDE

        FOTOĞRAFÇILIK-İLETİŞİM VE YAYIN KULÜBÜ FOTOĞRAF SERGİSİ

 

*15 MAYIS SAAT 12.30

       ORTAOKUL DANS GÖSTERİSİ--1

 

*16 MAYIS ---7.DERS SAATİ -----SEN ŞARKINI SÖYLE KARAOKE 

 

*17 MAYIS SAAT 12.30--- ORTAOKUL DANS GÖSTERİSİ--2

        DANS KULÜBÜ GÖSTERİSİ

 

*18 MAYIS SAAT—09.45 TÖREN

       SAAT---13.00/15.00---RİTM SHOW---AİLE SPOR GÜNÜ-AİLELER VE                   

       ÇOCUKLAR YARIŞIYOR ETKİNLİĞİ                                                         

 

KURTULUŞ DESTANIMIZIN MİHENK TAŞI 19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN.

Berrin NALCI

Müdür

1A ve 1B Sınıfları ile 28 Nisan 2018 tarihinde okul bahçemizde "Babamın Gömleği İle Resim Yapıyorum" etkinliğimizi tamamladık.
 

Dallardaki aile fertlerimin sevdiğim özelliklerini anlattım, sevmediğim özelliklerini bırakmalarını istedim. Tüm ailemi çok seviyorum.

 

A4 kağıdıyla masanın, bankların ve bahçenin belli bölümlerinin alanlarını standart olmayan ölçü birimiyle ölçtüm. Bu verilerle problemler kurup çözdüm. 
 

 
 

 

DÜNYA SANAT GÜNÜNÜ ÇOK RENKLİ BİR SERGİYLE KUTLADIK…

 

 

 
 

 

 

24 Nisan 2018 tarihinde Kadıköy-Göztepe Özgürlük Parkı'nda etkinliğimizi tamamladık. 

 

 

 

 


      29 Mart 2018  tarihinde 5.-6.-7. ve 8.  Sınıflarla TÜRKİYENİN EN İYİ ORYANTİRİNG TAKIMI SEÇİLEN Adrenalin Spor Kulübü  tarafından eğitim verildi.

 

ORYANTİRİNG  NEDİR?

Oryantiring arazi üzerindeki kontrol noktalarını harita ve pusula yardımıyla bulmayı amaçlayan ve zamana karşı yarışılan doğa sporudur. Bunu yaparken harita üzerindeki sembolleri çevrenizle bağdaştırmanız gerekir.

Oryantiringde hızlı koşmaktan daha önemlisi çabuk düşünüp doğru karar vermektir. Aksi takdirde bulmak istediğiniz hedeften hızla uzaklaşabilirsiniz.

Oryantiring strateji oluşturmayı ve hızlı karar vermeyi gerektirir, fiziksel gücün yanı sıra akıl yürütme yapabilmek de önemlidir.

 

 

 

ORYANTİRİNG’İN ÇOCUKLAR İÇİN FAYDALARI

 

·         Oryantiring’in çocukların fiziksel, bireysel ve sosyal özelliklerini geliştirir, özellikle kişisel gelişime katkısı uzun bir zamandır kabul edilmektedir.

 

·         Doğa sporu olan oryantiring özellikle şehirde büyüyen çocukların doğayı ve hayvanları tanımasını sağlar.

 

·         Oryantiring ile küçük yaşta tanışan ve eğitimlere devam eden çocukların kötü alışkanlıklara eğilimleri yaşıtlarına göre çok daha azdır.

 

·         Eğitim alanlarının değişkenliği, teorik ve uygulama eğitimlerinin eşgüdümsel olarak verilmesi ile öğrencilerin eğlenmeleri ve takım çalışmaları ile sosyalleşmeleri sağlanır.

 

·         Oryantiring koşarak yapılır ve başarılı olmak için hızlı, çevik ve kuvvetli olmak gerekir dolayısıyla zamanla fizyolojik kazanımlar gözlemlenir.

 

·         Harita okuma ve yorumlama bilgisi verilen çocukların analitik zeka ve üç boyutlu algılama becerilerinde gelişme görünür. Küçük yaşta bu sporu deneyimleyen çocukların matematik, fizik, geometri gibi derslerde daha başarılı olduğu gözlemlenmiştir.

 

·         Öğrencilerin yaşlarına uygun fiziksel ve psikolojik zorluktaki uygulamalar hedef belirlenmesi ve başarı için motivasyon oluşturulur.

 

·         Oryantiring çocukların tek başına doğada başarılı olabileceklerini gösterilmesi ve kendine olan güvenlerinin artmasını sağlar.

 

·         Hedef doğrultusunda odaklanmaya ve başarı için sabırlı-sistemli olarak çok çalışmaya yönlendirip ders başarılarının artmasını sağlar.

 

 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 
 

Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen Eda ÖZEN’in düzenlemiş olduğu 3. 4. Ve 5. Sınıf öğrencilerine yönelik “Zorbalık” konulu seminerimiz ünlü yazar ve çizer Rıfat BATUR tarafından 19.04.2018 tarihinde gerçekleşmiştir. Aktif anlatımı ve çizimleri ile öğrencilerimize Zorbalık konusunda farkındalık sağlayarak seminerin ardından tüm öğrencilerimizin kitaplarını imzaladı.

 
 

5. VE 6. SINIFLARDA  MINDLAB DERS İÇİ ÇALIŞMALARIMIZDA TURNUVA HAZIRLIKLARI YAPILMAYA DEVAM EDIYOR. 
 

ÜSKÜDAR – ÜMRANİYE İLÇELERİ KAPSAMINDA TÜM ORTAOKULLARIN KATILDIĞI MANGALA TURNUVASINA 5. VE 6. SINIF ÖĞRENCİLERİMİZDEN MUSA GÜRDEN VE NAZLI MELEK ŞAHİN EN İYİ ŞEKİLDE OKULUMUZU TEMSİL ETMİŞLERDİR. ÖĞRENCİLERİMİZİ TEBRİK EDİYORUZ VE  BAŞARILARININ DEVAMINI DİLİYORUZ.