2019-2020

Fundación Mapfre (Mapfre Vakfı) 2014 senesinden bu yana Türkiye’de ‘Sağlıklı Yaşam’ alanında eğitici ve eğlendirici okul aktiviteleri ile ilköğretim öğrencilerini; sağlıklı beslenme konusunda keyifli bir şekilde bilinçlendiriyor.    3 Aralık 2019 tarihinde aramızda olan Fundación Mapfre, 1. ve 2.sınıf öğrencilerimize ana temasını, çocuklara sağlıklı beslenmenin ve fiziksel aktivitenin öneminin anlatıldığı "Tabağım Renkli Hayatım Hareketli" adlı çocuk oyunuyla çocuklara sağlıklı yaşamın ipuçlarını eğlendirerek öğretti. Oyunu izleyen çocuklara, gösteri sonunda konuyu pekiştirmeleri için oyun kahramanlarının da içinde yer aldığı eğlenceli ve öğretici bir hikâye kitabı hediye edildi. Ayrıca yine oyunu izleyen çocuklara; konu hakkında ailelerinin de bilgi sahibi olması için Dr. Gülnihal Şarman tarafından hazırlanan bilgi verici bir veli kitabı verildi. 

Tabaklarınız rengarenk, hayatlarınız hareketli olsun! 

 
 

 

  Ankara Üniversitesi desteği ile gerçekleştirilen Uluslararası Enformatik ve Bilgi İşlemsel Düşünme Etkinliği başarıyla tamamlandı. Okulumuzda yapılan etkinlikte, Ortaokul 6. Sınıflar kategorisinde CEREN ECE BAYKAL , İlkokul 3. sınıflar kategorisinden ise EMINE REYHAN DÖNMEZ en yüksek puanı almışlardır. 6AB sınıfları ve 3AB Bilişim Teknolojileri dersi  öğrencilerime teşekkür ediyorum.

Esen Ersan Sevdim-Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Öğretmeni

 

 

 

 

 

 

Bilge Kunduz, bilgisayar bilimini ve bilgi işlemsel düşünmeyi her yaştan öğrenciye öğretmek amacı ile oluşturulmuş, bu konudaki farkındalıkları attırırken eğlendirmeyi de önemseyen uluslararası bir etkinliktir. Bu etkinlik kapsamında, birçok ülke aynı dönemde öğrencilerin enformatik ile ilgili yetenekleri test eden çevrimiçi bir etkinlik düzenlenmektedir.

Etkinlikteki, kısa sorulara Bilge Kunduz görevleri denmektedir. Bu görevler, enformatik konusunda hiçbir ön bilgisi olmayan kişiler tarafından yanıtlanabilir. Bu görevleri çözebilmek için öğrenciler bildiklerini gözden geçirmeli, hesaplama yapmalı, karar vermeli, neden-sonuç ilişkisi kurmalı, analitik düşünme ve problem çözme gibi üst düzey düşünme becerilerini kullanmalıdır.

Bilge Kunduz etkinliği, sadece genç öğrencilere değil, tüm insanlara ulaşmayı hedeflemektedir. Herkesin her türlü teknolojik cihaza sahip olduğu günümüzde, insanları enformatik konusunda bilinçlendirmek son derece önem teşkil etmektedir. Etkili teknoloji kullanımının yanı sıra bilimsel olarak insanların teknoloji deneyimlerini arttırmak bilişim konusunda çalışanların hedefi olmalıdır.

 
 

7. Ve 8. Sınıf öğrencilerimizle MOTİVASYON, HEDEF BELİRLEME  ve VERİMLİ DERS ÇALIŞMA konulu seminer rehber öğretmenimiz Eda YILDIZ tarafından gerçekleşmiştir. LYS sürecinde hedef belirlememizin daha verimli çalışmamızı sağlayacağından, motivasyonumuzu düşüren-yükselten sebepler, verimli çalışmayı engelleyen faktörler ve nasıl verimli çalışabiliriz konuları üzerinde seminerimiz gerçekleşti.
 

1A sınıfı öğrencileri ile rehber öğretmen eşliğinde Hikaye etkinliği gerçekleştirildi. Bu etkinliğimizde bir varmış bir yokmuş diye başlayıp zarlarımızı atarak karşımıza çıkan resimlerle çeşitli hikayeler oluşturduk. Hem eğlendik hem de resimler arasında bağlantı oluşturarak parçalardan bir bütün meydana getirdik.

 8A Sınıfı öğrencileri ile rehber öğretmenimiz Sınav Kaygısı grup çalışmasını gerçekleştirdi. Kaygının bizim için ne anlam ifade ettiği, bizim beklentilerimiz ve ailelerimizin beklentileri üzerine konuşup değerlendirmeler yaptık.